Ko drži pero?

Iva Marinković

Copywriter i kreativac, životna putnica sa perom u ruci i na leđima.

Katastrofa u Japanu, bombardovanje Libije, protesti u Africi… Čini se kao da svi ovi fenomeni imaju nešto zajedničko. Srbe… Zaista, to je možda jedini narod koji je u stanju da osmotri, proceni i zauzme čvrst stav u vezi sa bilo kakvom situacijom izvan okvira Srbije, a da ni ne napusti sopstvenu fotelju. Ne, nije u pitanju natprosečna inteligencija, niti super moći celog naroda već samo nenadmašiva, već spomenuta antiprotivnost i potreba da se stane uvek na stranu najgorih, i to saosećajući sa njima i prepoznavajući situaciju kao lični problem.

Na neki način i bombardovanje Libije, a i prirodna katastrofa u Japanu dovedena su u vezu sa priznanjem nezavisnosti Kosova. Još je nejasnija veza između skupljanja pomoći za porodice civila stradalih u cunamiju i zemljotresu, na nivou građana i politike naše i Vlade Japana.

Iz nepoznatih razloga, srpski kritičari podižu veliku prašinu zbog prikupljanja novca za pomoć Japanu, navodeći kao argument NEskupljanje iste pomoći za narod na Kosovu. Čini se kao da su svi zaboravili “mirnu” šetnju, propraćenu haosom, lomom i vandalizmom, kada je gotovo uništen glavni grad Srbije, i kada je pokradena većina prodavnica u istom. Zar cilj šetnje nije bilo prikupljanje pomoći?

Šta se desilo sa aferom SMS poruka za gladne na KiM? Ukoliko se ne varam, svešteno lice je bilo upleteno u kradju istih sredstava?! Moguće je da se to ne računa u pomoć, jer sredstva ipak nisu dospela do nesrećnih ljudi.

Ne bih da nastavljam sa primerima, ima ih previše, a ne bih da odlutam od teme.

Licemerje je jedno od glavnih obeležja srpskih kritičara. Na jedno oko vide, a drugim vešto žmure na sva zlodela njihovih štićenika.

Pitam se, da li bi se situacija promenila kada bi otvorili prozore svog stana, proluftirali svoj dom, udahnuli malo svežeg vazduha, pa čak možda, najhrabriji i izašli ispred svoje zgrade ili kuće… Međutim, to je mnogo lakše izgovoriti, nego učiniti, jer je strah od neuspeha uvek jači od nade.

Zato nekolicina odvažnih korača gradom, javno istupajući ispred svojih ideologija i rizikujući nekada čak i svoj život, kako bi odbranili svoja uverenja. To je zapravo jedini način da se odbrani od utemeljenih tradicionalista koji se drže zajedno iza oklopa ideologizovanih medija.

2001 je i dalje aktivan broj za slanje pomoći unesrećenom narodu Japana koji je do sada i više nego pomogao Srbiji, koliko god ona bila “imuna na milione”. Najmanje što zaslužuju jeste naša podrška, koja bi pre svega trebala da ide civilima koji su u nevolji, pa koja god zemlja bila u pitanju. Nekako mi zdrava logika nalaže da podršku uvek usmerim na unesrećeni narod, posebno u slučajevima kada ih “njihov” “predsednik” gađa bombama i gazi tenkovima. Međutim, Srbi se u sve većem broju opredeljuju da podršku pruže Gadafiju i njemu sličnima. Na nama je da se borimo…

I.M.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Nedostatak sažaljenja...

Fri Jul 29 , 2011
Tweet it Pin it Share it Email Pin it https://tintarica.com/drustvo/zivot-unutar-cetiri-zida/#VGhpbmtpbmctaW5 Katastrofa u Japanu, bombardovanje Libije, protesti u Africi… Čini se kao da svi ovi fenomeni […]

Čitaocima kojima se ovo dopalo, takođe su pregledali i